Přemýšlíte nad stavbou zahradní pergoly? Rozhodně nebudete litovat. Každá zahrada si zaslouží místo, kde můžete pohodlně odpočívat nebo posedět s přáteli. Nezáleží na tom, zda si v pergole vychutnáte odpolední kávu, vyřídíte pracovní emaily, nebo zde večer ugrilujete něco dobrého. V pergole vám zkrátka může být vždy příjemně. Střecha vás ochrání před ostrým sluncem, stejně jako před deštěm.
Zkrátka vám zaručujeme, že v pergole budete trávit podstatně více času než si v tuto chvíli myslíte. Aby vám ovšem pergola sloužila jak má, je potřeba zhostit se její stavby pořádně. Kromě důsledného výběru typu pergoly vás čeká také volba jejího ukotvení. Právě o správném ukotvení pergoly do země, k zámkové dlažbě nebo do fasády, si v dnes povíme více. Správné kotvení sloupků pergoly je totiž velmi důležité. Jestli ještě nemáte jasno, jaký typ pergoly zvolit, můžete si u nás přečíst více o pergolách kovových, dřevěných nebo třeba moderních bioklimatických.
V dnešním článku se dozvíte:
- Betonové kotvící patky na pergolu
- Uchycení pergoly pomocí zemních vrutů
- V jakých případech jsou vhodné zatloukací trny
- Ukotvení pergoly do zámkové dlažby nebo do betonu
- Ukotvení do zdi domu
- Jak na zavětrování pergoly
- Náš tip na závěr
Betonové kotvící patky na pergolu
Pokud vyžadujete maximálně spolehlivé kotvící patky, mohly by pro vás být ideálním řešením betonové kotvící patky na pergoly. Betonování patek pergoly poskytne maximální možnou odolnost. Je však spojeno s větším množstvím práce.
Výhodou betonových patek, kromě jejich odolnosti, je také fakt, že je můžete snadno upevnit prakticky do jakéhokoliv terénu. Princip přípravy betonových patek pro pergolu je jednoduchý. Bez námahy se ale neobejde. V zemi totiž budete muset vykopat požadované množství děr, do kterých následně vlejete beton.
Patek pergoly by mělo být minimálně 6. Ideálně však 8. Rozhodující je samozřejmě celková velikost plánované pergoly a počet nosných sloupů. Pamatujte na to, že hloubka patky pro pergolu by měl být hluboká alespoň půl metru. V případě, že stavíte na nestabilní lehké půdě či v kamenité půdě, měli byste hloubku vrtu prodloužit až k jednomu metru. Doporučená velikost pro otvor na kotevní patky na pergolu činí 50 na 50 centimetrů. V případě, že potřebujete absolutní jistotu, že každá patka na pergolu bude tak pevná, jak je to jen možné, můžete do betonové směsi přidat také několik větších kamenů nebo kusy nastříhané kari sítě. Počítejte s tím, že beton takzvaně zraje i více než jeden měsíc. Až poté získá požadované vlastnosti. Následně můžete na připravený beton pomocí hmoždinek a vrutů vsadit ocelové patky pro pergoly, které se stanou základem pro nosníky konstrukce.
Betonové kotvy pro pergoly jsou vhodné především pro pergoly větších rozměrů. Zvolte je také v případě, kdy víte, že v daném místě by pergolu mohl čas od času potrápit silní vítr.
Uchycení pergoly pomocí zemních vrutů
Nejoblíbenějším způsobem uchycení pergoly do země představují zemní vruty. Kopání hlubokých jam a lití betonu se totiž naštěstí můžete vyhnout. Výbornou alternativou pro menší pergoly, které nebudou muset bojovat s poryvy větru, jsou zemní vruty na pergolu. U toho způsobu ukotvení pergoly nemusíte hloubit žádné vrty. Vystačíte si pouze se základním nářadím jako je montážní klíč a kladivo. Speciální klíč k uchycení vrutů bývá navíc součástí balení se zemními vruty.
S jeho pomocí můžete relativně snadno vsadit vrut do země. Proces je to skutečně velmi jednoduchý a zcela s klidem jej zvládne i průměrně zručný jedinec. V případě, že je půda vyschlá, pomůže její navlhčení. Pak stačí pouze pomocí kladívka zatlouct do země kolíky. Do nově vytvořeného otvoru pak vložíte vrut a pomocí klíče jej zavrtáte do země.
Obrovskou výhodou zemních vrutů je především rychlost montáže. Základy pro pergolu mohou být připraveny klidně během jediného dne. Nemusíte se pouštět do namáhavého kopání, ani čekat na vyschnutí betonu.
Tento typ kotvy na pergolu samozřejmě neposkytne takovou stabilitu, jakou můžeme očekávat od betonových patek. Je však zcela dostačující k uchycení menších dřevěných konstrukcí nebo například ke kotvení hliníkové pergoly. Se zemními vruty však nepochodíte u příliš kamenitého terénu.
V jakých případech jsou vhodné zatloukací trny?
Zajímavou alternativou k zemním vrutům jsou zatloukací trny. Jde skutečně o ocelovou součástku ve tvaru trnu, kterou velmi jednoduše zatlučete do země. Jednoduchost a cenová dostupnost však v tomto případě přináší poměrně zásadní nevýhodu. Ve srovnání se způsoby upevnění pergoly, které jsme si vysvětlili výše, jsou zatloukací trny o poznání méně stabilní. Zvolit je tak můžete jen v případě velmi lehkých konstrukcí. Například u malé dřevěné pergoly, zdi na popínavé rostliny a dalších dekorativních prvků do zahrady. Naopak zatloukací trny nevolte u větších a masivnějších konstrukcí. Pergola bez kotvení alespoň zemními vruty nemusí být dostatečně bezpečná.
Ukotvení pergoly do zámkové dlažby nebo do betonu
Zámková dlažba je pravděpodobně vůbec nejčastějším podlahovým povrchem u pergol. Proto rozhodně stojí za to věnovat pár řádků také ukotvení pergoly do zámkové dlažby. Opět nejde o nic komplikovaného. Za tímto účelem totiž vznikly speciální úchyty ve formě kovové patky na pergoly. Podlahový úchyt najdete v železářství pod označením K 301. Je přímo uzpůsoben pro ukotvení staveb v místech, kde není možné zatloukat zemní vruty nebo betonovat patky pod pergolu.
Pro připevnění podlahových úchytů k betonu nebo zámkové dlažbě stačí hmoždinky, vruty a vrtačka s vrtákem do betonu. Do tohoto typu ocelové patky pro pergolu pak vložíte sloupy. Dejte si však mimořádný pozor na to, aby byla zámková dlažba skutečně velmi pevná. V opačném případě mohou uvolněné dlaždice ohrozit pevnost celé konstrukce. V případě uchycení pergoly do betonu lze postupovat velmi podobně, jako je tomu u zámkové dlažby.
Ukotvení pergoly do zdi domu
Velmi oblíbenou možností pří stavbě pergol a přístřešků je ukotvení napůl v zemi a napůl k fasádě domu. Ani zde se nemusíte bát výraznějších problémů. Ukotvení pergoly do fasády totiž patří mezi běžné stavební úkony. Už při stavbě domu je vhodné myslet na to, zda k němu jednou budete připojovat pergolu. Můžete si pak dát pozor, abyste v dotčených místech použili vhodný materiál. Tím totiž nejsou například duté cihly. Ideální je naopak beton. U starších domů, kde už třeba není úplně zřejmé, jaké materiály vaši předci použili, se nevyhnete průzkumu. Musíte zjistit, z čeho je část domu postavena a hlavně, zda je materiál i po letech ke kotvení pergoly dostatečně pevný.
Nejčastějším způsobem, jak pergolu připevnit k domu, je instalace příčného ráhna, které k fasádě připevníte pomocí chemických vrutů a závitových tyčí. Konkrétně proces vypadá tak, že do fasády vyvrtáte dostatečně dlouhé vrty, které vyplníte chemickou maltou. Zde pak zasunete závitové tyče, které se stanou základem pro ukotvení nosného ráhna. Na něj připevníte pergolu.
V každém případě je pak nutné rozlišovat mezi tím, zda hodláte provést kotvení pergoly do zateplené fasády nebo nezateplené zdi. Kotvení pergoly přes zateplení vyžaduje hlubší vrty a delší závitové tyče. Uchycení pergoly přímo k domu je samo o sobě velmi pevné a spolehlivé. Pro jistotu ale na druhé straně připevněte pergolu také pevně k zemi. Velmi podobný je také proces ukotvení pergoly do dřevostavby. Také zde budete volit nosné ráhno ke kterému pergolu připevníte pomocí dostatečně silných vrutů do dřeva.
Jak na zavětrování pergoly?
Při stavbě pergoly svépomoci myslete také na kvalitní zavětrování, které není radno podcenit u žádné podobné konstrukce. Zvláštní pojem v sobě skrývá proces, kdy pergolu či jinou podobnou stavbu pořádně zpevníte a dodáte ji tuhost, aby se její jednotlivé prvky nemohly vychýlit. U dřevěných pergol proces zavětrování typicky zahrnuje zpevnění konstrukce dalšími hranoly v úhlu 45 stupňů. Pokud zvolíte montovanou pergolu na klíč nebo si pořídíte stavebnici, měla by konstrukce obsahovat všechny potřebné prvky včetně zavětrovacích částí.
Náš TIP: Pro moderní pergolu nemusíte chodit daleko?
Pokud jste si tento článek přečetli až do konce, nejspíše to se stavbou pergoly myslíte skutečně vážně. To je samozřejmě dobře. Ještě jsme vám ale neřekli, jaká je vůbec ta nejsnadnější cesta, jak si stylovou, kvalitní a odolnou pergolu pořídit. Všechny tyto vlastnosti vám zajistí naše pergola z pozinkované oceli, která na vaši zahradě vyroste klidně během jednoho dne, a to včetně kvalitního ukotvení. Stačí si během chvíle vybrat tu pravou v našem konfigurátoru. Zde si vyberete rozměry, barevné provedení a případně také atraktivní dřevěné obložení.