Také si nejen v létě užíváte posedávání v pergole? Co ale když se večer trochu ochladí? Pokud zahradní přístřešek není vybaven zdrojem tepla, začne být chladno a nezbývá než se přesunout domů. To je trochu škoda. Vytápěná pergola vám totiž může venkovní sezónu prodloužit až o několik týdnů. A posedávání venku k létě patří stejně jako grilování. Dnes si povíme, jaké existují možnosti. Kdy budete odkázáni na gril do pergoly a kdy naopak můžete přemýšlet na krbem?
Jestli máte u domu či na zahradě moderní bioklimatickou pergolu z kovu nebo pouze jednoduchou dřevěnou konstrukci, nejspíše vám nezbývá nic jiného než do pergoly pořídit samostatný gril. Grilů do pergoly existuje celá řada. Někdo nedá dopustit na plynové grily, které jsou velmi pohodlné, jednoduše se obsluhují a k případě jídla jsou připraveny prakticky hned. Jiní ale zase namítají, že z plynu nikdy maso či zelenina nebude chutnat tak, jak z ohně. A proto negrilují jinak než postaru na dřevěném uhlí. Tento spor můžeme dnes nechat stranu. Ať si každý zvolí, co je jemu srdci bližší. Obě skupiny rozhodně mají na trhu z čeho vybírat.
Jedno je ale jisté. Pergola s grilem je rozhodně veselejším místem než bez něj. Gril pod pergolu přináší určité riziko v podobě zakouření sloupů či konstrukce pergoly. Nejde ale o nic, co by nevyřešilo včasné a pravidelné vyčištění. Při častém používání krbu bude plný sazí, a tak při čištění používejte rukavice, ať nevypadáte jak kominík. Lepší ale bude grilovat v určité vzdálenosti od konstrukce. Obzvláště to samozřejmě platí pro ty dřevěné. Tento fakt snad není potřeba více vysvětlovat. Opatrnosti zkrátka není nikdy dost.
Kdy můžu uvažovat nad pergolou s krbem?
Co když se ale s grilem nespokojíte a raději byste měli venku celý krb? Samozřejmě je to možné. Jde ale přirozeně o náročnější projekt než postavení samostatného grilu do pergoly. Své výhody ale zahradní pergola s krbem jistě má. Bude totiž sloučit i jako velmi účinné a spolehlivé vytápění. Nemusíte tak řešit další zdroje tepla. Vedle otevřeného ohně se vám bude příjemně sedět ještě dlouho poté, co zapadne slunce.
Pergola s krbem pravděpodobně bude dřevěná nebo zděná. Do moderní a minimalistické konstrukce bioklimatické pergoly krb příliš nezapadá. Kamna či krby jsou pro tyto moderní stavby až příliš robustní.
V případě dřevěných pergol bude nejspíše lepším řešením svěřit úkol profesionálům. Je totiž nutné vyřešit především komín. Chcete přece, aby byla stavba bezpečná a vydržela s vámi dlouho. Proto se možná vyplatí investovat a nechat si poradit od zkušenějších. Oblíbeným řešením pro dřevěnou pergolu je vestavba kamenného krbu. Ostatně, příliš širokou paletu materiálů, ze kterých byste při stavbě mohli volit, nenajdete. Jde o kámen, případně cihly nebo další žáruvzdorné materiály. Výsledek ale bude vypadat prakticky vždy výborně. Například cihlový krb se stane ozdobou a zároveň i dominantou každé pergoly.
Stavba krbu otevírá široké možnosti. Například můžete mít venkovní krb s udírnou. Do pergoly, tak přibude nejen vytápění, gril, ale také udírna. Jediným limitem je zkrátka prostor a vaše fantazie. Oblíbený je například rohový krb do pergoly, kdy můžete jeho strany využít k vybudování přístřešků na dřevo, které zde dobře vyschne a budete jej mít vždy po ruce. Taktéž může velký krb poskytnout rozsáhlé odkládací plochy.
Samostatný krb stačí jen napojit na komín
A když se vám zrovna nechce do stavby honosného kamenného grilu, existuje také mnohem jednodušší řešení než stavba pergoly s krbem. Například samostatný venkovní krb do pergoly. Obvykle jsou vyrobeny z litiny a svých vzhledem připomínají kamna. Jediné, na co musíte pamatovat, že připojení krbu na komín. Jinak už je vše připraveno bez potřeby větších stavebních úprav. Venkovní krby do pergoly pořídíte již za částky v řádu několika tisíců korun. Jde tak o násobně levnější řešení.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv gril či krb do pergoly, nebudete litovat. K pravému létu zkrátka grilování a dlouhé vysedávání venku prostě patří.