Dřevěná pergola od A do Z

dřevěná pergola

Každý majitel pozemku jistě potvrdí, že zahrada nepřináší jen chvíle plné pohody a relaxu, ale také hromadu práce. Té se zde najde dostatek během celého roku. O to více jsou pak právě ty okamžiky zaslouženého klidu cennější. Každá zahrada by proto měla obsahovat alespoň malou “oázu klidu”, kde si můžete kdykoliv sednout s dobrou knihou, vypít ranní kafe nebo večer u grilu posedět s přáteli. Jen stěží byste za tímto účelem hledali vhodnější místo, než je zahradní pergola. Praktická střecha vás v létě ochrání před ostrým sluncem a poskytne ochranu před náhlým deštěm. Během chladných zimních večerů pak není problém vnitřní prostor v pergole vytopit. Pořízení vlastní pergoly je tedy prakticky na všech okolností vynikajícím nápadem, kterého rozhodně nebudete litovat.

Mezi nejpopulárnější materiály v zahradách patří bezesporu dřevo. Dřevěné zahradní pergoly a altány v tomto ohledu nejsou výjimkou. Dřevo je tak logicky materiál, po kterém majitelé zahrad při stavění či pořizování pergoly sází nejvíce. V dnešním článku si o dřevěných pergolách řekneme více:

  • Výhody a nevýhody dřevěných pergol
  • Jak si dřevěnou pergolu pořídit?
  • Existuje lepší alternativa k dřevěné pergole?

Výhody pergoly ze dřeva

Oblíbenost dřeva pramení především z jeho dostupnosti. Jedná se o přírodní materiál, kterého je všude kolem nás dostatek. Pravděpodobně byste jen stěží hledali člověka, kterému by se design dřevěných staveb či doplňků nelíbil. Dřevo se navíc řadí mezi obnovitelné zdroje, což je zvláště v dnešní době cenný argument. Za normálních okolností dřevo patří mezi cenově dostupné možnosti.

Na výběr navíc máte z nepřeberného množství typů dřeva. Můžete zvolit klasický a poměrně levný smrk, nebo svou pergolu ze dřeva postavit z některého z méně rozšířených stromů. Stejně tak je zcela na vás, zda půjde o konstrukci postavenou z trámů, nebo například z kulatiny. Tím možnosti rozhodně nekončí. Naopak. Například spojením s kovovými prvky může vzniknout skutečně moderní dřevěné pergoly. Variabilita je zkrátka značná. Pro dřevěnou pergolu hovoří také širší výběr možností během stavby.

Dřevěnou pergolu si totiž můžete pořídit formou stavebnice, navrhnout a vyrobit si ji zcela sám a podle svého gusta, nebo na veškeré práce najmou profesionální stavební firmu, která se o vše kolem stavby postará. Konkrétní postupy stavby dřevěné pergoly popíšeme v jedné z následujícím kapitol.

Nevýhody dřevěné pergoly

Jak už to často bývá, i dřevěné stavby mají svá proti. Pokud chcete, aby byla vaše zahradní pergola dřevěná, musíte se připravit na několik nevýhod. Tím je především charakter dřeva, jakožto přírodního materiálu. Dřevo totiž vyžaduje údržbu. V případě, že se pro stavbu dřevěné pergoly rozhodnete, čeká vás její pravidelné natírání. Pokud jsou vám blízké principy udržitelnosti, o kterých byla řeč o pár řádků výše, rozhodně byste měli volit laky a nátěry, které jsou ohleduplné k životnímu prostředí a neobsahují zbytečné chemikálie. Pokud chcete mít přírodní pergolu, byla by škoda opatřit ji následně nátěrem, který přírodě v bezprostřednímu okolí stavby nesvědčí. Špatně udržovaná dřevěná stavba se také může stát domovem pro nejrůznější plísně a houby. Boj s nimi pak nemusí být jednoduchý. Když ale o svou pergolu budete starat dobře, vydrží vám dobře sloužit dlouhé desítky let.

Další nevýhoda dřevěných staveb je poměrně zásadní. Ač jde o mimořádně vzácnou událost, dojít k ní může a je potřeba být připraven. Řeč je o nebezpeční požáru. Přeci jen je potřeba myslet na to, že podobné neštěstí může nastat. Pak může vzniknout velký problém. Ostatně právě proto by ve vašem domě neměl chybět alespoň jeden 6kilový hasicí přístroj. Rozhodně se také vyplatí osadit pergolu požárním hlásičem. Je jasné, že ne vždy budete v jeho doslechu. Naštěstí dnes není problém najít na trhu chytré požární hlásiče, které jednoduše propojíte s mobilní aplikací. Dřevěné stavby je také možné osadit takzvanými retardéry hoření, které postup ohně zpomalí. Stejně tak existují také nehořlavé materiály, které můžete aplikovat na dřevěný povrch. Nejlepší ochranou je ale vždy maximální prevence. Proto především po grilování pořádně zkontrolujte, že všechny uhlíky dohasly, v případě kouření si dejte pozor na nedopalky a v chladnějších měsících manipulujte opatrně s topením. Tím riziko požáru zásadně eliminujete.

Jak postavit dřevěnou pergolu

Jak už jsme nastínili v předchozím odstavci, nejběžnější způsoby pořízení, respektive postavení dřevěné zahradní pergoly, jsou tři:

  1. Stavba pergoly svépomoci
  2. Pořízení stavebnice
  3. Najmutí stavební firmy

Než se pustíme do specifik jednotlivých způsobů stavby, musíme si shrnout základní věci, které mají všechny společné. Tím je především výběr vhodného místa pro pergolu. Asi není potřeba rozsáhle vysvětlovat, proč je nejsnadnější postavit si pergolu na rovné ploše. Ideální podlahou je v případě pergoly zámková dlažba. Díky ní může podlaha pergoly plynně navazovat na chodníček, či příjezdovou cestu. Vydlážděním všech těchto ploch najednou navíc pravděpodobně ušetříte.

dřevěné trámy pergoly

Pergolu zkrátka umístěte tam, kde je to pro vás nejvýhodnější. Například přímo ke stěně domu nebo například k zahradnímu domku, který může sloužit jako výborné místo k případnému uschování zahradního nábytku, nářadí, venkovního vytápění nebo grilu. Nezapomeňte taky na své pohodlí. Pergola bezpodmínečně musí stát tam, kde vám osobně bude nejlépe. Myslete na to, že buduje místo zasvěcené vlastní relaxaci a příjemným chvílím. Aby se vaše pergola stala útulným místem k odpočinku nezapomeňte také na její výzdobu. Pořiďte si příjemné osvětlení v podobě lamp nebo svíček, polštářky a deky pro chladnější večery. Také květiny v závěsných květináčích, které budou pomocí samozavlažování stále krásné, dodají pergole tu správnou atmosféru k relaxaci.

1. Stavba dřevěné pergoly svépomoci

Pokud jste sami dostatečně zruční nebo kolem sebe máte schopné a zkušené pomocníky, nic vám nebrání pustit se do stavby po vlastní ose. Naprojektování celé stavby však doporučujeme pouze velmi zkušeným domácím kutilům. Papír toho totiž snese hodně. Přenesení nakreslených částí včetně přesných rozměrů už ale tak jednoduché být nemusí. Přitom není nic horšího než trám jen o něco málo kratší než ve skutečnosti potřebujete. Mnohem schůdnější cestou bude, stažení plánku dřevěné pergoly z internetu. Nejdete zde návody na nejrůznější typy pergol, takže si jistě vyberete. Navíc budete mít jistotu, že se projekt může alespoň na papíře opřít o solidní základy. Zkuste se porozhlédnout po návodech, které už jiní kutilové využili. Pak můžete mít absolutní jistotu, že je s plánkem vše v pořádku.

Výhodou stavby dřevěné pergoly svépomoci je především vaše volnost. Budete zcela svobodní, co se provedení i designu týče. Výsledkem může být například pergola z kulatiny nebo moderní dřevěná pergola v severském stylu.

Nyní si popíšeme stavbu typické dřevěné pergoly s klasickým designem:

  1. Umístění – v případě, že vás společně i se stavbou pergoly čeká také pokládka zámkové dlažby, bude vašim prvním krokem odstranění 15 až 20 centimetrů zeminy. Popřemýšlejte, zda hlína v rámci zahrady nenajde využití. Nemusíte přitom chodit daleko. Násep můžete přímo vedle pergoly využít k vybudování vyvýšené skalky. Třeba společně v rybníčkem. Jednoduše tak z “odpadového” materiálu vytvoříte oázu klidu.
  2. Vytyčení – následně připravenou plochu vykolíkujte. Ujistíte se tak, zda jsou rohy prostoru pro zahradní pergolu v pravém úhlu.
  3. Patky – dále vás čeká vrt pro usazení patek. V případě menších pergoly postačí čtyři. Chybu ale rozhodně neuděláte, pokud se rozhodnete využít celkem šest a více patek. Počítejte s tím, že kopat budete do hloubky 70-90 centimetrů. Patky jsou obvykle vybetonovány nad úroveň podlahy. Proto následuje příprava bednění pro beton. Dalším krokem je betonáž nosných patek. Poté, kdy beton pořádně vyschne, můžete bednění odstranit.
  4. Podlaha – V tuto chvíli byste měli provést pokládku zámkové dlažby. Případně jiného materiálu, který jste pro stavbu pergoly zvolili. Může to být také například kamenná nebo dřevěná podlaha, případně keramická dlažba určená pro exteriéry.
  5. Stojny – prvním krokem samotné stavby pergoly je upevnění sloupů do předem připravených a zabetonovaných patek.
  6. Vaznice – následuje instalace vaznic. Jde o kratší trámy, které spojují nosné sloupy a věnec, který je základem střechy. Z každého sloupu budou vycházet dvě v úhlu 45 stupňů.
  7. Věnec – dalším krokem je právě instalace věnce, který propojí nosné sloupy. Pergola v tuto chvíli začíná vypadat k světu.
  8. Krokve – na tuto konstrukci budete následně instalovat příčné krokve, které se stanou nosným prvkem střešní krytiny.

Výše jsme si popsali obecný způsob stavby dřevěné pergoly. Jde o jakýsi typický příklad, jak pergoly v zahradách obvykle vypadají. Vaše pergola ale může být opatřena sedlovou střechou, nebo být připojena přímo k domu. Tyto okolnosti samozřejmě vyžadují specifický postup, který je lepší konzultovat s profesionálem nebo zkušenějším kutilem.

2. Nejpopulárnější dřevěná pergola: stavebnice

Nesmírně populární cestou k pořízení pergoly je stavebnice. Tu můžete zakoupit prakticky v jakémkoliv hobbymarketu. K dispozici budete mít bezpochyby obrovské množství nejrůznějších typů, provedení a rozměrů, ze kterých si vybere každý. V hobbymarketu si také můžete prohlédnout hotové dřevěné pergoly do zahrady a podle toho jednoduše vybrat tu nejvhodnější. Nejlevnější dřevěné pergoly ve formě stavebnice pořídíte za částky okolo 10 tisíc korun. Cena dřevěné pergoly samozřejmě závisí na konkrétním provedení.

Největší přidanou hodnotou stavebnice jsou samozřejmě již připravené trámy a další součástky. Nebudete se tedy muset obávat toho, že byste některé trámy připravili špatně. V případě, že zvolíte kvalitní stavebnici, budete mít jistotu, že do sebe všechny segmenty krásně zapadnou. Fakt, že si někdo s přípravou dílů dal práci se však podepíše na ceně dřevěné pergoly. Stavebnice vás tak vyjde o něco dráž než kdybyste se do stavby pustili zcela svépomoci.

Myslete však na to, že pergola není komoda do ložnice. Rozhodně nepůjde o práci pro jednoho člověka. Naopak vyžaduje více rukou, které vědí, co dělají. Dodržujte všechna doporučení výrobce ohledně požadované výbavy a počtu osob. Razantně tím snížíte šanci, že by mohlo dojít k nešťastné události.

Další nespornou výhodou podobných stavebnic, je návod, který krok po kroku popíše, co máte dělat, aby pergola na zahradě stála, jak má. Obecný postup však bude s největší pravděpodobností velmi podobný tomu, který jsme si popsali o několik odstavců výše.

3. Nechte vše na stavební firmě

Samozřejmě, že existuje také řešení pro všechny, kteří se řezáním trámů, betonování ani stavění konstrukce nechtějí zabývat. V takovém případě máte vždy možnost pozvat si k projekt odbornou stavební firmu, která dřevěné altány a pergoly staví profesionálně. Hlavní výhoda je zřejmá. Skutečně se nebudete muset prakticky o nic starat. Zahradní pergola vám vyroste před očima. Firma navíc postaví vše, co si budete přát. Problémem určitě nebudou například ani pergoly z kulatiny. To vše za cenu vyšších finančních nákladů. Lidská práce dnes není levná a nevyhnutelně se musí propsat i do stavby zahradní pergoly. Dřevěné konstrukce samozřejmě nejsou výjimkou.

Stavební firmu si ale nevybírejte primárně podle ceny. Důležitější by pro vás měly být reference a dosavadní zkušenosti. Myslete na to, že pergola bude na zahradě stát mnoho let. Proto je velmi důležité, aby byly všechny práce provedeny co nejlépe. Jen tak se vyhnete případným nepříjemnostem, kdy se nespolehlivé firmě budete snažit vysvětlit, že takto jste si dobře odvedenou práci skutečně nepředstavovali.

Existuje lepší řešení než dřevo?

Jednoznačně ano!

Dřevo při stavbě pergoly sice bezesporu patří mezi materiály, s nimiž neuděláte chybu. Možná ale nevíte, že existuje materiál, který jej prakticky ve všech ohledech překonává. Tím jsou moderní kovové slitiny. Neocenitelnou výhodou zahradních pergol z pozinkované oceli je jejich naprostá bezúdžbovost. Konstrukci není potřeba natírat. Přesto však nepodléhá korozi, plísním nebo vnikáním vlhkosti, jako je tomu u jiných materiálů.

pergola u domu

Nemusíte se bát ani toho, že praktičnost pergoly ustoupí estetické stránce. Kovové pergoly totiž patří mezi ty vůbec designově nejpovedenější. Jsou velmi moderní a nadčasové. Díky tomu vypadají perfektně u nových i starších staveb. Vzhled pergoly si navíc můžete přizpůsobit zcela podle svého gusta. Je jen na vás jaký zvolíte odstín konstrukce, stejně jako volba obložení po stranách pergoly. Vše výše jmenované si můžete jednoduše navolit v našem přehledném konfigurátoru pergol.