Z čeho všeho můžete postavit zahradní přístřešek?

přístřešek s pozinkem

Nejrůznějších přístřešků, které můžete umístit na zahradu, existuje nepřeberné množství. Někdo se poohlíží po stříšce nad auto, jiný hledá přístřešek na posezení a nebo třeba pro pěstování rajčat. Stejně tak existuje také široká paleta materiálů, z kterých si moderní přístřešek na zahradě můžeme postavit. Dnes si v tom uděláme jasno.

Dělení přístřešků:


Dřevěné přístřešky

Dřevěný přístřešek je léty osvědčená klasika. Tento přístřešek z přírodního materiálu jistě na zahradě udělá dobrou službu. Ať už jde o střechu nad autem nebo nad posezením. Dřevo je zkrátka velmi univerzální materiál, který nezklame. Musíte ale počítat s tím, že dřevo ani náhodou není bezúdržbové. Naopak je potřeba se o něj starat. Minimálně jej jednou za pár let natřít kvalitním nátěrem. Jen tak vydrží dřevěný přístřešek zdobit zahradu roky. Dřevěné přístřešky na zahradu či na terasy si můžete pořídit v každém hobymarketu a následně si je sestavit. Komu se nechce pořizovat si dřevěný přístřešek ze stavebnice, může se pustit do stavby svépomoci. Zruční kutilové jistě zvládnou také přístřešek z kulatiny, který bude vypadat velmi stylově a rustikálně. Hodit se ale bude pravděpodobně jen ke stavbám postaveným v totožném stylu. Dřevo je prostě velmi univerzální a přístřešek z něj můžete postavit jakýkoliv.


Kovové přístřešky

Vedle přístřešku ze dřeva jsou další velkou kategorií kovové přístřešky.  Nejčastěji se přitom setkáme s hliníkem a ocelí. Hliníkový přístřešek je lehký avšak odolný a bezúdržbový. To samé můžeme říci také o oceli. Moderní ocelové přístřešky z pozinkovanou úpravou jsou tím nejlepším, co lze na trhu nalézt. Tento materiál je prověřený automobilovým i leteckým průmyslem, ale zároveň je stále cenově dostupný. Na rozdíl od dřevěného přístřešku můžete volit z mnohem širší palety barevných variant. Kov zkrátka můžete natřít na libovolnou barvu. To u přírodního dřeva úplně neplatí.

Rozhodně by výsledek nemusel vypadat příliš esteticky. Ocelový přístřešek je tedy výbornou volbou. Také proto, že jeho stavba je díky stavebnicovému systému velmi jednoduchá a nevyžaduje přítomnost těžké techniky. Přístřešek díky tomu může vyrůst během jednoho dne, aniž by to negativně poznamenalo přilehlé zákony, chodníčky nebo trávník. Zkuste tímto způsobem postavit zděný přístřešek. Moderní modulové systémy vám dávají na výběr z nepřeberného množství materiálů, rozměrů a další provedení. Můžete například zvolit kovový přístřešek s dřevěným obložením a stavbu si namodulovat přesně tak, aby co nejlépe zapadala do konceptu zahrady a domu. Montované přístřešky z kovu jsou zkrátka výborným řešením, které v prakticky v každém srovnání obstojí nejlépe.

Hliníkové přístřešky pak představují levnější alternativu. Ještě jednodušší variantou pak mohou být levné plechové přístřešky z hobbymarketu. Používají se však spíše pro technické účely. Třeba jako přístřešek na dřevo či nářadí. Pokud hledíte i na designovou stránku, plechový přístřešek na auto za pár korun by nejspíše ideálním variantou nebyl.

V některých případech se lze setkat i s nerezí. Nerezové přístřešky se používají třeba jako stříška nad vchodem. Při použití jako přístřešek na auto, dřevo či posezení se s nimi ale nesetkáváme.


Další typy přístřešků

Že je dřevo a kov nejběžnějším materiálem pro stavbu přístřešku neznamená, že jej nejde postavit i z něčeho jiného. Možná jste už také na internetu narazili na pojmy jako plátěný přístřešek, plachtový přístřešek nebo dokonce skleněný přístřešek. K čemu jsou vhodné?

párty stan

U plátěného a plachtového přístřešku rozhodně nemůžeme počítat s tím, že půjde o stavbu, která vydrží po generace. Jde spíše o provizorní či dočasná řešení. Vždyť s podobným příbytkem může doslova a do písmene zatočit i silnější vítr. Plachtové přístřešky na zahradu však přesto můžeme využívat například přes sezónu. Třeba na schování grilu či sekačky. Existují také například plátěné přístřešky nad posezení. Opět je potřeba počítat s tím, že jde o sezónní záležitost a mít se na pozoru před extrémním počasím. Jde tak spíše o nouzový skládací přístřešek. Na trhu lze pořídit také plachtové garáže. Ty bychom mohli využít třeba na dovolení v kempu.


Levné přístřešky

Jestli se poohlížíte o užitkové stavbě například na uskladnění dřeva nebo nářadí a hledáte finančně nenáročné řešení, mohl by vás zajímat třeba jednoduchý přístřešek z palet. Na internetu najdete spoustu inspirace. A jestli hledáte levný přístřešek, který lze zakoupit hotový, může být vhodným řešením mobilní přístřešek z plastu. I plastový přístřešek může být dostačující k uklizení nářadí.


A co skleněný přístřešek?

To skleněné přístřešky by jako samostatná stavba působily dosti bizarně. Skleněný přístřešek najdeme maximálně jako miniaturní stříšku nad vchodem. Poměrně zajímavým řešením však může být dřevěný či kovový přístřešek se skleněnou střechou. Je ale potřeba si uvědomit, jaké klima v létě vládne ve skleníku. Jako přístřešek proti slunci to tedy nebude ideální řešení. Pokud tedy nehledáte přístřešek na rajčata. Na střechu lze použít také polykarbonát. Dřevěný přístřešek s polykarbonátovou střechou je poměrně oblíbenou alternativou skla.